The World’s Biggest Eye Contact Experiment – Szczecin 2017
#share1minute #weekofpeace #Eyecontact #Szczecin
Raz do roku w wielu miejscach na świecie ludzie spotykają się w przestrzeni publicznej, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć głęboko w oczy nieznajomej osobie. To globalne wydarzenie zostało zainicjowane w 2015 roku przez Petera Sharpa z organizacji Liberators International w Australii, by przypomnieć sobie, że pod naszymi różnicami znajduje się miłość i człowieczeństwo.
23 września 2017 roku również w Szczecinie odbyła się już trzecia edycja tego wydarzenia. Trochę kropiło, trochę wiało, ale w sercach było gorąco.
Poniżej kilka fotek z tego wydarzenia.
Po co właściwie patrzeć sobie w oczy
Intencjonalne patrzenie w oczy jest dość powszechną praktyką spotykaną na drodze rozwoju duchowego (z ang. gazing – stałe i uważne patrzenie, zwłaszcza w podziwie, zaskoczeniu lub zamyśleniu). Wbrew pozorom może to być bardzo intensywne doświadczenie. Dla wielu osób na początku, nie jest łatwe pozostać w uważnym kontakcie wzrokowym, bez uciekania się w różne strategie, których zadaniem jest obniżenie intensywności tego doświadczania.
Pamiętam badania, z których wynikało, że patrzenie w oczy dłużej niż kilkanaście sekund, skutkuje uruchomieniem dokładnie tej samej chemii mózgu, która produkowana jest w naszym organizmie podczas stanu zakochania. Zatem doświadczenie miłości – do którego nawiązują inspiratorzy światowego eksperymentu patrzenia w oczy – jest tu dosłowne i odczuwalne na poziomie fizycznym.
Beyond our differences there is love and humanity.
Z osobistego doświadczenia wspomnę tylko, że jeden z intensywniejszych epizodów przebudzeniowych przytrafił mi się właśnie podczas tej, wydawałoby się prostej, lecz czasami potężnej w skutkach praktyki. Z pewnością zapamiętam to do końca życia.
Zachęcam cię do sprawdzenia, gdzie ciebie może zaprowadzić uważne patrzenie w oczy drugiemu człowiekowi. I wcale nie musisz czekać do następnego The World’s Biggest Eye Contact Experiment.
Możesz to zrobić jeszcze dzisiaj.
Odwagi 🙂